Czy dopalacze mogły spowodować, że czuję się odrealniony?

Witam! Mam 15 lat, jakiś miesiąc temu naszedł mnie dziwny stan. Stałem z kolegami pod klatką, kolega dzwonił do drugiego kolegi, podczas wsłuchiwania naszedł mnie dziwny stan, tak jakby to się nie działo. Poszedłem od razu do domu, włączyłem komputer, wołała mnie mama i gdy zadawała mi jakieś pytania to się jąkałem itp. Byłem bardzo wystraszony. Na drugi dzień wstałem, ubrałem się, bardzo dziwnie się czułem, taki zmęczony. Poszedłem do sklepu i w drodze do sklepu poczułem się znów bardzo dziwnie, wydawało mi się jakbym nie wiedział gdzie idę, tak jakby mi się to śniło. Wróciłem do domu no i siedziałem przed komputerem, tylko tak mogę zapomnieć o tym co ze mną jest, nie myślę o tym. Na drugi dzień szedłem do szkoły, tą samą drogą co do sklepu bo, tak zawsze chodzę. Znów mi się wydawało, jakby mi się śniło to, takie nierealne. Ogólnie do tej pory tak mam. Jakiś rok temu doszedł mi do życia śnieg optyczny, na początku było ciężko się przyzwyczaić do tego, ale śnieg mi nie sprawia kłopotów z życiem codziennym. Nie wiem co mam robić, boję się powiedzieć rodzicom o tym, czy ma to związek z tym, że jakiś rok wcześniej paliłem dopalacze?

Witam,

Niestety tak krótki opis sytuacji bez możliwości bezpośredniej rozmowy z Tobą i dopytania o szczegóły nie pozwala na postawienie diagnozy, dlatego uważam, że konieczna jest wizyta u psychologa. Tylko podczas bezpośredniego spotkania psycholog będzie mógł zdiagnozować, co jest przyczyną problemu i jak sobie z nim poradzić.

Objawy, jakie opisujesz mogą być wynikiem stosowania środków psychoaktywnych a w tej grupie mieszczą się również dopalacze. Często zdarza się, że są one wyzwalaczem różnego rodzaju schorzeń natury psychicznej. Świadczyć o tym może choćby pojawiania się pewnego stanu onirycznego, czyli tego uczucia jakbyś był we śnie - myślę, że warto to skonsultować ze specjalistą. Tego typu objawy mogą, bowiem znamionować szereg różnych schorzeń. Ponad to sądzę, że warto także przeprowadzić choćby podstawowe badania krwi u lekarza rodzinnego oraz skonsultować się z okulistą - może się okazać, że przyczyna Twoich problemów to fizjologia a nie psychika.

Bardzo ważne jest byś powiedział o swoich problemach rodzicom, bowiem wtedy będziesz mógł uzyskać pomoc i wsparcie. Jesteś niepełnoletni, więc aby skorzystać z pomocy większości specjalistów, w tym psychologa, konieczna będzie zgoda rodziców. Jedyny wyjątek to psycholog szkolny - jeśli nie chcesz na razie mówić o swoich problemach rodzicom możesz się zgłosić sam do psychologa szkolnego.

Niewątpliwie konieczna jest tu pomoc i diagnoza sytuacji. Ucieczka w świat wirtualny nie pomoże i nie pozwoli na rozwiązanie Twoich problemów. Postaraj się zaufać swoim rodzicom - Oni na pewno chcą Twojego dobra i Ci pomogą.

Pozdrawiam

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Te stany najlepiej skonsultować u lekarza psychiatry, który dysponuje odpowiednią wiedzą i który może Ci pomóc pozbyć się tych objawów.

Pozdrawiam.