Czy duszności i skoki ciśnienia to powikłania po zapaleniu płuc?

Witam. Od 10 lat leczę się na nadciśnienie tętnicze a od 5 lat jestem dialiozowana ze względu na niewydolność nerek. Pół roku temu przeszłam zapalenie płuca lewego. Leczenie rozpoczęło się antybiotykiem który po mimo stosowania nie nie dawał żadnych efektów. Ze względu na narastające dolegliwości byłam hospitalizowana gdzie lekarz jako leczenie zalecił inhalacje. W ostatnim czasie pojawiły się u mnie niepokojące objawy takie jak bezsenność oraz duszności. W nocy bardzo ciężko mi się oddycha, dusze się a podczas próby złapania oddechu słychać jakby gwizdy. Kilka dni temu w nocy zaczęłam się tak dusić że mąż zawiózł mnie do szpitala- na oddział wewnętrzny przy mojej stacji dializ. Po zmierzeniu ciśnienia które wynosiło 200 na 80 lekarz osłuchał mnie podał leki obniżające ciśnienie i kazał iść do domu. Po podaniu leków poczułam się lepiej ale obawiam się że te duszności to coś poważnego. Proszę o informację czy te duszności i skoki ciśnienia to powikłania po zapaleniu płuc i czy powinnam wykonać jakieś badania dodatkowe.

Lek. Paweł Szadkowski

Powyższe objawy nie mają już raczej ścisłego związku z przebytą infekcją płuc. Co do prawdopodobnych przyczyn pani dolegliwości to trudno się wypowiedzieć bez dokładniejszego wywiadu i zbadania. Mógł to być atak paniki, duszność wynikająca w nadciśnienia lub obturacja oskrzeli. Może pani udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu wyjaśnienia tych dolegliwości o ile lekarz na izbie przyjęć już tego nie zrobił.