Czy działanie i skutki uboczne suplementów diety zawierających statynę pochodzenia naturalnego?

Czy działanie i skutki uboczne suplementów diety zawierających statynę pochodznenia naturalnego - Monokalinę K - są takie same jak w przypadku statyn syntetycznych? Jeśli w efekcie stosowania suplementu diety zawierającego Monakalinę K oraz diety antycholesterolowej poziom cholesterolu spadnie, czy można odstawić suplement i poprzestać tylko na diecie?

Lek. Paweł Szadkowski

Opisane preparaty są czasem zalecane jeśli postępowanie dietetyczne i modyfikacja stylu życia (chodzi tu głównie o aktywność fizyczną i alkohol/papierosy) nie przynoszą pożądanego efektu. To jakiego postępowania pani wymaga zależy od pani ryzyka sercowo-naczyniowego, które powinno być oszacowane przez pani lekarza prowadzącego (wywiad uzupełniony odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi).