Czy dziecko będzie miało porażenie mózgowe?

Witam. Mam 21 jestem kobieta moj chlopak ma 28 lat i ma prawostronne porazenie mozgowe. Chcialam sie zapytac czy jakbyśmy mieli starać sie. Dziecko to sa jakies obawy ze dziecko bedzie chore ? Ze tez urodzi sie z porażeniem? Chcielibyśmy wiedzieć

Lek. Paweł Szadkowski

Mózgowe porażenie dziecięce nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jedynie za sporadyczne przypadki są odpowiedzialne geny, ale zazwyczaj jest to dziedziczenia autosomalnie recesywne, czy obydwoje Państwo musieliby mieć mutację genu. MPD jest spowodowane uszkodzeniami mózgu we wczesnym stadium rozwoju dziecka, a przyczyn może być wiele: od zaburzeń w implantacji łożyska, przez wcześniactwo, niedotlenienie podczas porodu itd. Także dziedziczenie nie ma na to wpływu.