Czy dziecko ma alergię na mleko?

Witam, mój syn skończył rok i 5 miesięcy, wciąż karmię go piersią, ale chciałabym już zakończyć. Mam pytanie odnośnie możliwości alergii na białka. Jeszcze przed ukończeniem roku gdy próbowałam dokarmiać go mlekiem modyfikowanym nie tolerował go i jego smaku (próbowałam 5 różnych), napinało go i tam gdzie mleko dotknęło skóry ona robiła się czerwona. Podobnie dzieje się dzisiaj kiedy usmaruje się jogurtem, poliże i ubrudzi się lodami, dostaje jajecznicę, podaję mu cokolwiek co ma mleko, a ostatnio jedząc zupę grochową, a ten chyba też ma sporo białka. Buzia tam gdzie jest kontakt z tymi produktami się czerwieni, a on właściwie nie chce ich jeść, wypluwa, odmawia. Jak trze przy tym twarz usmarowanymi dłońmi to i oczy robią się czerwone. Czy to możliwe, ze ma alergię na białko? I pytanie co zadzieje się w środku organizmu jeżeli skóra już w kontakcie brzydko reaguje. Chcę go odstawić, (muszę wziąć antybiotyk na zatoki i w końcu porządknie je wyleczyć, bo choroba nawraca bez końca) ale powinien jakoś otrzymywać mleko, mam wrażenie, że wciąż go potrzebuje, ale on nawet nie chce pić np. mleka krowiego 2%. Czy nie zrobię mu "krzywdy" odstawiając go?

Lek. Anna Waszewska Pediatria

Rozróżniamy rożnego rodzaju alergie na białko jaja , białko mleka krowiego albo poszczególne jego składowe. Dlatego nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka. Mleko krowie znacznie różni się od modyfikowanego. A jeśli podejrzewa się alergie to można wprowadzić mleko modyfikowane specjalnego przeznaczenia na receptę . Najlepiej jak Pani uda się do pediatry i ustali stopniowe przechodzenie na mieszankę mleczna.