Czy dziecko ma zachowania autystyczne?

witam moj synek ma 13 miesiecy martwi mnie fakt ze jeszcze nic nie mowi dopiero wyrywa mu sie mama. lubi sie bawic w a kuku, kosi kosi.niestety nie wskazuje palcem nie umie nasladowac zwierzat. reaguje tylko pozytywie na rodzine wtedy sie usmiecha i bawi. uderza caly czas reka o stol o czyjes rece , o butelke jak pije mleko wogole to robi caly czas czy mam sie martwic ze ma moze zachowania autystyczne

Witam,
proszę się. nie martwić, dziecko w wieku 13 msc jest jeszcze zbyt słabo rozwinięte aby móc rozpoznać autyzm. Jeżeli chodzi o rozwój mowy to jest to dopiero początek więc trudno mówić tu o jakimkolwiek opóźnieniu. Charakterystycznym objawem autyzmu jest zaburzenie rozwoju społecznego. Wygląda to jakby dziecko było zamknięte w swoim świecie i nie potrzebowało kontaktu z drugim człowiekiem, także z rodzicami. Niejednokrotnie dziecko zachowuje się tak, jakby innych ludzi wokół niego w ogóle nie było. Dzieci autystyczne nie lubią zmian ani nowości. Mają potrzebę stałości otoczenia, zabawy. Często układają zabawki w danym porządku i nie tolerują czyjegoś czynnego zaangażowania się w tę zabawę. Interesują się bardziej przedmiotami niż ludźmi, nie nawiązują kontaktu słownego.
Jeżeli zachowanie Pani syna jest dla Państwa niepokojące proszę je obserwować. Dodatkowo warto stymulować dziecko w rozwoju mowy. Dużo rozmawiać, uczyć słów, śpiewać, bawić się słowami i nazywaniem i obserwować czy dziecko robi postępy. Umożliwiać dziecku integrowanie się z rówieśnikami i różnorodność zabaw. Jeżeli pojawią się zachowania, o których pisałam wcześniej proszę udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i poddać synka diagnozie.
Powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wnioskuję, że Pani Synek rozwija się prawidłowo.
Przemawia za tym fakt, że reaguje pozytywnie na Rodzinę i jest w kontakcie
pozawerbalnym.

Jeśli byłaby Pani nadal zaniepokojona, wskazana byłaby konsultacja u pediatry prowadzącego, celem rozwiania Pani wątpliwości.

Z przesłaniem radości dla Pani i Synka,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Panią
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Zmiany które następują w rozwoju innych niemowląt,
nie muszą być tożsame z postępami Pani maluszka.
Z Pani opisu wynika, że synek rozwija się prawidłowo.
Jeżeli jednak uważa Pani, że dzieje się cokolwiek
niepokojącego w rozwoju lub zachowaniu Pani synka,
należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy dziecko rozwija się prawidłowo będzie zapytanie lekarza pediatry i ewentualna wizyta u psychologa dziecięcego. Na podstawie listu tego nie da się w żaden sposób stwierdzić.
Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu