Czy dziecko mogło się zarazić półpaścem od osoby dorosłej?

Witam, okazalo się, ze mój tato ma półpaśca (wizyta u lekarza, nie widział krost na plecach, bolały go zebra, nie wiadomo od kiedy chory). Kilka dni z rzędu był u nas i nosił moja 4letnia corke na rękach. Córka nie szczepiona przeciw ospie, nie mogę jej teraz zaszczepić, bo jesteśmy w trakcie infekcji ze stanem podgorączkowym, a i tak nie wiem od kiedy tato ma krosty. Jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Czy dziecko od osoby chorej na półpasiec może zarazić się ospa. Proszę o odpowiedz. Z góry dziekuje. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Dziecko od osoby chorej na półpasiec może zarazić się wirusem, który wywołuje ospę. Ciężko określić ryzyko, skoro nie wiadomo od kiedy pojawiły się wykwity skórne. Immuniglobulinę moża niestety podać do 72h od kontaktu, a tyle już minęło. W razie pojawienia się jakichkolwiek objawów ospy, proszę się udać z córką do lekarza.