Czy elektrowstrząsy są skuteczną metodą w leczeniu depresji?

Postanowiłam do was napisać, ponieważ mój tata (53 l.) leczy się na depresję już od 4 lat, ale niestety bezskutecznie. Co parę miesięcy wraca do szpitala, ale pobyt tam nie pomaga mu w najmniejszym stopniu. Trzy tygodnie temu próbował popełnić samobójstwo. Pani doktor, która go prowadzi, zaproponowała właśnie elektrowstrząsy. Czy ta metoda jest skuteczna i czy można mieć pewność, że nie pojawią się nawroty? I czy jest metodą bezpieczną?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

elektrowstrząsy, stosowane według wskazań, uchodzą według publikacji naukowych za najskuteczniejszą metodę leczenia lekoopornych zaburzeń depresyjnych.

Oczywiście, jak każdy zabieg medyczny, pociągają za sobą możliwość wystąpienia objawów niepożądanych związanych między innymi z narkozą. Z drugiej jednak strony, przecież nawet przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych oraz brak leczenia ma swoje ujemne konsekwencje dla zdrowia Pani ojca. Warto rozważyć te wszystkie wątpliwości wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie