Czy Esticalopram może wywoływać bezsenność?

Czy Escitalopram może wywoływać bezsenność? Jak długo mogą utrzymać się takie objawy i czy po odstawieniu ustąpią? Wziąłem wczoraj rano pierwszą dawkę 5mg. Nie odczułem żadnych skutków ubocznych, ale po 4.5h obudziłem się rześki. Spojrzałem na zegarek - 4 rano. Spodziewałem się tego, bo jest to jeden z efektów ubocznych, a mam problem z zespołem lęku uogólnionego / hipochondri, na dodatek od pół roku zmagam się z bezsennością. Nie wykluczam że sobie to wmówiłem, ale teraz się boję, czy jeśli nie wezmę leku, to czy mogły zajść jakieś permanentne zmiany i czy dam radę spać... Nie chcę tego brać dalej w obawie że nie będę mógł już całkiem spać, a nie chcę też nękać mojego psychiatry, zwłaszcza że jest teraz na urlopie. Bardzo proszę o opinię, czy po nie kontynuowaniu po 1 dawce może dalej utrzymywać się bezsenność jeśli wywołał ją lek

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Esctitalopram wywołuje efekt terapeutyczny dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii. Jest to wielce mało prawdopodobne aby ta bezsenność była związana z rozpoczęciem tej terapii. Proszę kontynuować terapię zgodnie z zaleceniami psychiatry. Pozdrawiam.