Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy faktycznie na ten wiek ciąży pęcherzyk jest za mały?

Witam,
wczoraj byłam na drugim USG i lekarz obliczył wielkość pęcherzyka na 14 mm, tętno płodu wyczuwalne. Ostatnią miesiączkę miałam 26.08.2010, cykle co 30 dni. Wg kalkulatora wychodzi 6 tydzień i 5 dzień (wg innego, gdzie nie podaje się długości cyklu, 7 tydzień ciąży i 3 dni). Lekarz stwierdził, że trochę za mały jak na ten termin miesiączki.
Dodam, że byłam 2 tyg temu i pęcherzyk miał wtedy 4 mm.
Proszę o pomoc, czy faktycznie na ten wiek ciąży pęcherzyk jest za mały i co to może oznaczać. Umieram z niepokoju, bo już jedną ciąże poroniłam.
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Proszę się nie zamartwiać. Przyrost pęcherzyka w ciągu ostatnich dwóch tygodni rzeczywiście mógłby być nieco szybszy (jako normę przyjmuje się 1 mm dziennie), ale bicie serca wskazuje, że z ciążą jest na razie wszystko w porządku.
Może być też tak, że owulacja w danym cyklu opóźniła się pani kilka dni i do zapłodnienia doszło nieco później, niż by to wynikało z daty miesiączki, przez co ciąża faktycznie jest młodsza niż Pani myśli. Generalnie określanie wieku ciąży na podstawie rozmiarów pęcherzyka i później zarodka jest dokładniejsze niż na podstawie faktycznej daty ostatniej miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!
 

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy