Czy faza lutealna może być krótsza niż 14 dni?

Witam,
nurtuje mnie problem. Od dłuższego czasu staram się z mężem o dziecko, wszędzie czytam, że faza lutealna trwa 14 dni. Stosuję testy owulacyjne, więc wiem dokładnie, kiedy wypada mi owulacja. Jednak miesiączka pojawia się już po 10-12 dniach i nie jest tak obfita jak kiedyś, trwa ok 2-3 dni.
Wcześniej, gdy nie starałam się o dzidziusia, było minimum 5. Dodam, że cykle mam regularne 29-30-dniowe. Czy to mogą być wczesne poronienia?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

24 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie są to raczej wczesne poronienia. Gdyby doszło do implantacji i poronienia, to krwawienie byłoby raczej obfitsze i „cykl” wydłużyłby się. Słabsze miesiączki i skrócenie fazy lutealnej świadczyć mogą o pewnych zmianach hormonalnych w Pani organizmie, niższym poziomie estrogenu, ale nie powinny one uniemożliwiać zajścia w ciążę.
Jeśli ma Pani wątpliwości, co do prawidłowości swojego cyklu i stara się bezskutecznie o dziecko od dłuższego czasu (co najmniej kilkanaście miesięcy), należy się udać do lekarza ginekologa, który zbada Panią i zleci odpowiednie badania hormonalne, tak by rozpocząć ewentualną suplementację hormonalną czy inną formę leczenia, zmierzające do ułatwienia poczęcia dziecka.
Pozdrawiam serdecznie!