Czy fibromialgia występuje tylko u kobiet czy także u mężczyzn?

Witam Czy fibromialgia występuje tylko u kobiet czy także u mężczyzn? Jak ją zdiagnozować? Dziękuje za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Ta choroba występuje 8 razy częściej u kobiet, ale może również dotyczyć mężczyzn. Do rozpoznania fibromialgii konieczne jest spełnienie następujących warunków: odpowiedni wskaźnik rozległości bólu i nasilenia objawów, ból uogólniony, tj. występujący w ≥4 z 5 obszarów ciała i utrzymywanie się objawów o podobnym nasileniu przez minimum 3 miesiące. Rozpoznanie stawia lekarz, najlepiej specjalista reumatolog lub internista.