Czy fluor jest szkodliwy dla zdrowia?

Mam pytanie związane z fluorem - czy jest on szkodliwy dla ludzi? Niedawno napotkałem się na ludzi, którzy głoszą, jakoby fluor był szkodliwy dla zdrowia, co jest równoznaczne z tym, że stosowanie past do zębów z fluorem jest niewskazane. Czy to rzeczywiście prawda? Z kolei dentyści, których napotkałem w życiu raczej rekomendują stosowanie past z fluorem, w szkołach podstawowych stosuje się fluoryzację, więc jak to w końcu jest? Bardzo proszę o odpowiedź.

Fluor jest szkodliwy, jeśli jest podawany w zbyt dużych ilościach. "Co za dużo to niezdrowo". W takich ilościach w jakich jest obecny w pastach do zębów jest bezpieczny i działa przeciwpróchicowo. Oczywiście jeśli zje Pan całą pastę do zębów w ciągu 1 dnia, to może Pan się fluorem zatruć, ale jest to stosowanie pasty niezgodnie z jej przeznaczeniem.

Witam!
Jest potwierdzone naukowo,że fluor jest pierwiastkiem,który znacząco wzmacnia szkliwo zębów i pomaga walczyć z próchnicą,stąd pasty z fluorem i fluoryzacja w szkołach! Ilość fluoru w preparatach ogólno dostępnych jest bezpieczna i nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych! Jedynie w okolicach,w których w wodzie pitnej jest zwiększona ilość fluoru trzeba ograniczyć jego podaż, Takich miejsc jest kilka w Polsce (na Śląsku okolice Lublińca,ale nie wszystkie ujęcia wody,gdyż i tu fluoryzuje się zęby) . Myślę,że nie powinien się Pan niepokoić. Pozdrawiam.

Nie spotkałam się z opracowaniami mówiącymi o szkodliwości stosowania past z fluorem.Oczywiście nadmiar tego pierwiastka wynikający np.z jego dużej zawartości w wodzie pitnej i pożywieniu jest szkodliwy. Wysokie stężenie fluoru odnotowuje się w okolicach Malborka. Nie mam danych jakie jest w Siemianowicach.Dane powinien mieć Sanepid. Pozdrawiam

Witam
Jak najbardziej fluor i jak inne srodki lecznicze są szkodliwe ale po ich przedawkowaniu. Fluor jest niezbędny dla ludzkiego organizmu jego dzienna dawka wynosi 2 mg u dorosłego człowieka są na rynku pasty bez fluoru przy stosowaniu takiej pasty polecam fluoryzacje w gabinecie stomatologicznym raz na rok i przypuszczam że i tak dostarczy pan wystarczającą taką minimalną dawkę z pokarmem
Pozdrawiam

Witam. Fluor ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Wszyscy oni zgadzają się jednak że, fluor jest bezpieczny, o ile nie przekracza się pewnej ustalonej dawki. Ale jeśli ludzie piją dużo wo­dy z kranu (nawet przegotowanej), często my­ją zęby pastą z fluorem (a niezwykle trudno jest kupić inną), piją dużo herbaty to jak mogą być pewni, że wielokrotnie nie przekraczają takiej dawki? Jak we wszystkim potrzebny jest zdrowy rozsądek.

W dużych ilościach fluor jest szkodliwy. Ilość fluoru w pastach nie stanowi zagrożenia i tylko takie pasty do zębów gwarantują ich ochronę przed próchnicą.