Czy gorączka rzeczywiście może być spowodowana stresem?

Moje pytanie jest dość specyficzne. Syn urodził się z zarośnięciem odbytu i przetoka do pęcherza moczowego (wada wysoka). Trzy miesiące temu miał wyłoniony odbytu i zlikwidowana przetoke. Od tego czasu niemal codziennie hegarujemy odbyt zgodnie z decyzją lekarzy .Od dwu tyg.hegarujemy znacznie głębiej ale co drugi dzień na okolo7cm,wcześniej 3-4cm, i po każdym hegarowaniu dostaje gorączkę okolo 38,5°C(której wcześniej nie dostał ani razu po zabiegu).Pojawia się mniej więcej po 4 godz od zabiegu ,a następnie wysoka temp. samoistnie wraca po kolejnych 4 godz do normy( nie ma innych objawow typu kaszel,katar,czy powiększone wezly chlonne itd(jestem pielęgniarzem). I tak po każdym razie. Dodam że syn aktualnie (10 miesiecy) bardzo boi sie kazdego hegarowania juz przy odpinaniu pieluchy krzyczy,placze, napina sie ,potem dlugo trzeba go uspokajac.Przeczytalem,ze istnieje cos takiego jak goraczka z emocji,stresu, lęku czy bolu.Dodam tylko że w dni kiedy nie wykonujemy hegarowania goraczka się nie pojawia.Czy to rzeczywiście może być spowodowane lękiem?Za trzy tyg ma miec zamykany anus a lejarze tam gdzie byl polerowany nie dowierzaka nam i wmawiają że pewnie złapał jakiegoś wirusa.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Może to być tym spowodowane. Radziłbym skonsultować się z pediatrą.