Czy grozi mi ostre zapalenie pęcherzyka?

W przeciągu ostatniego miesiąca miałam po spożyciu ciężkich potraw 4 bolesne ataki. USG wykazało liczne drobne złogi z cieniem szerokości ok. 3,5 cm w pęcherzyku, a także jeden kamyk 3 mm w przewodzie pęcherzykowym. Lekarz robiący USG mówił, że nie ma stanu zapalnego, wiedząc że mam malutkie 1,5 miesięczne dziecko, stwierdził żeby zrobić operację na jesieni. Natomiast lekarz ogólny w przychodni widząc wyniki stwierdził, że jest to pilna sprawa i dał mi skierowanie do szpitala, mówiąc o powikłaniach - zapaleniu trzustki, czym bardzo mnie wystraszył. Następnego dnia udałam się więc do szpitala, myśląc że mogę zostać zatrzymana na oddziale, natomiast została mi tylko wyznaczona wizyta u chirurga na za tydzień...

Bardzo się boję, że dostanę ostrego zapalenia pęcherzyka czy wodniaka... Czy jest takie ryzyko? W ciągu ostatnich dni mam lekkie dolegliwości bólowe, myślę że spowodowane stresem, gdyż trzymam dietę. Wczoraj wieczorem miałam mocniejsze bóle trwające ok 6 godzin, ale zdecydowanie lżejsze niż te przed wykryciem kamieni.

Lek. Marta Hat

Witam! W tym momencie nie stwierdza się u Pani występowania ostrych objawów związanych z występowaniem kamicy pęcherzykowej, kamicy przewodowej, ani cech stanu zapalnego, dlatego została Pani skierowana do konsultacji w trybie planowym. Jak Pani wspomniała kamica przewodu żółciowego stanowi ryzyko rozwinięcia powikłań, dlatego jest wskazaniem do interwencji. Rodzaj zabiegu oraz jego termin zostanie ustalony na konsultacji chirurgicznej. Przy ustalaniu terminu należy wziąć pod uwagę także możliwość wykonania szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

W okresie oczekiwania na konsultację należy utrzymywać dietę ubogotłuszczową oraz zwracać uwagę na ewentualne niepokojące symptomy (zażółcenie powłok i białkówek, świąd skóry, ból o charakterze kolki, nudności i wymioty, gorączka, dreszcze) - w razie ich wystąpienia należy zgłosić się do lekarza w trybie pilnym. Pozdrawiam.