Czy grozi mi ślepota?

Dzień dobry! Wykryto u mnie zakrzep żyły dolnej, gałązki środkowej siatkówki oka lewego i chciałabym wiedzieć, czy da się coś z tym zrobić? Czy będę ślepa? Mam oprócz tego zaćmę. Straszne się boję. Proszę o odpowiedź. Czekam i dziękuję.
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

leczenie zakrzepu gałęzi tętnicy środkowej siatkówki jest długotrwałe, wchłanianie się zmian może trwać nawet do roku. Nasilenie objawów zależy w dużej mierze od miejsca, w jakim nastąpił zakrzep, a więc jak duży obszar został nim objęty (szczególne znaczenie dla ostrości widzenia ma obszar plamki żółtej). U około połowy pacjentów ostrość wzroku częściowo się poprawia, a więc z powodu stwierdzonego już zakrzepu nie będzie Pani widziała gorzej niż teraz, a jest szansa, że z czasem wzrok jeszcze się polepszy.
Osobnym problemem jest zaćma, gdyż w tym czasie, to ona może być przyczyną pogorszenia widzenia, proponuję więc zapytać okulistę o możliwość wykonania zabiegu usunięcia zaćmy.

Pozdrawiam serdecznie!