Czy grozi mi w przyszłości cukrzyca? Czy ona jest przyczyną poronień?

Witam serdecznie!
Jestem po dwóch poronieniach i związku z tym zalecono, żebym zrobiła m.in. badanie z insulinoodporności. W zasadzie poziomy glukozy i insuliny na czczo i po obciążeniu 75 gramów są w normie. Troszkę jednak mimo wszystko mnie zaniepokoiło poziomy glukozy po 1 godz. i 2 godz z obciążeniem, które balansowały przy granicy minimalnej.
Wyrzut insuliny był nieco większy po 1 godz. niż po 2 godz., ale w normie. Czy w związku z tym powinnam się martwić, wyszukiwać w tym badaniu przyczynę poronienia? Czy grozi mi w przyszłości cukrzyca? Poziom glukozy na czczo mam idealny.
Proszę o odpowiedź.
Dziękuję i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli poziom insuliny był prawidłowy, a glukozy blisko dolnej granicy normy, to nie ma powodów, by zawracała sobie Pani teraz głowę możliwością wystąpienia u Pani cukrzycy. Oczywiście niewykluczone, że będzie Pani miała tę chorobę, ale na pewno nie w najbliższej przyszłości.
Przyczyna poronień też najwyraźniej nie leży w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej. Być może wykonano u Pani i Pani partnera także badania genetyczne, hormonalne i immunologiczne, a także oceniono budowę Pani macicy.
Jeśli nie, to warto również rozważyć wykonanie tych badań. Bardzo możliwe jednak, że oba poronienia spowodowane były losowymi wadami genetycznymi zarodka, powstałymi pomimo faktu, że zarówno Pani, jaki Pani partner jesteście całkowicie zdrowi. Taka jest najczęstsza przyczyna poronień w pierwszym trymestrze i niewykluczone, że w Państwa przypadku wydarzyło się to aż dwukrotnie. W takim układzie mieliby Państwo dużą szansę na to, że następna ciąża przebiegać będzie prawidłowo, czego gorąco życzę.
Pozdrawiam serdecznie!