Czy grudki w mleku matki to normalne?

Witam,

mam siostrę, ona ma dziecko. Po kilku tygodniach od urodzenia odstawiła od piersi dziecko- powód jałowy pokarm i gdy przeszło dziecko na sztuczny pokarm zobaczyła, że ma grudki w swoim mleku podczas ściągania własnego mleka z piersi. Więc o czym to może świadczyć? Czy to jest choroba ,czy co?

Nie wiem i zwracam się o pomoc.
Siostra zaniepokojonej matki.
Pozdrawiam i czekam na w miarę szybką odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Możliwe, że grudki pojawiają się z powodu zastoju pokarmu. Grozi to zapaleniem gruczołu piersiowego. Pani siostra powinna częściej ściągać pokarm. Może to zapobiec formowaniu się grudek. Jeżeli piersi są jednak bolesne, to koniecznie już teraz powinien ocenić je w badaniu lekarz. Jeżeli nie ma żadnych niepokojących objawów, oprócz grudek, to możliwe że samo zintensyfikowanie ściągania pokarmu pomoże.
Pozdrawiam serdecznie!