Czy grupa krwi ma wpływ na poronienie dziecka?

Witam. Ostatnio poronilam samoistnie w 5 tygodniu. Dodam ze wykazalo ze mam bakterie w moczu i tsh 4,48. Moje pytanie czy to ze mam grupe krwi ARh i partner tez. To ma wpływ na poronienie. Jakie badania mam porobic przed zajsciem w ciaze kolejna i ile musze odczekac

Lek. Paweł Szadkowski

Pani TSH jest podwyższone - przed kolejną ciążą powinna Pani wykonać diagnostykę chorób tarczycy i rozpocząć ewentualne leczenie. Jeśli obydwoje Państwo macie grupę krwi Rh dodatnią - nie ma powodu do niepokoju odnoście do konfliktu serologicznego. Przed kolejną ciążą powinna się Pani zastanowić, czy przechodziła różyczkę, ospę lub czy była Pani szczepiona na te choroby. Czasem warto oznaczyć poziom przeciwciał i doszczepić się. Może Pani także oznaczyć przeciwciała przeciwko toksoplazmozie i cytomegalii. Może Pani odczekać z kolejną ciążą 3 miesiące, ale nie ma ogólnych zaleceń co do czasu przerwy.