Czy grzeczne dziecko też może mieć autyzm?

Witam.

Mam synka, ma 20 miesięcy. Bardzo niepokoi mnie fakt, że jest troszkę inny od swoich rówieśników. Od niemowlaczka był bardzo grzeczny, na początku cieszyliśmy się z mężem że mamy tak grzeczne dziecko. Otóż Czarek nie reaguje na swoje imię, mogę go wołać i wołać a on nie odwraca głowy. Bardzo późno zaczął chodzić miesiąc temu. Nie lubi bawić się z innymi dziećmi, wręcz ucieka od nich. Czasami się do mnie przytula, ale tylko wtedy gdy on tego chce. Nie daje buziaków, cześć też nie daje, nie robi papa. Nie chce sam jeść. Tylko chrupki bierze do rączki i je, je, a gdy zachęcam go by jadł łyżeczką często kończy się płaczem i rzucaniem na podłogę łyżeczki. Zachowuję się tak jakby jej się bał. Jeśli chodzi o zabawę to najbardziej lubi bawić się sam, do niedawna wystarczały mu do tego rączki, jeszcze czasami mu się zdarza oglądać paluszki. Bardzo lubi oglądać książki i wszystko co jest kolorowe. W rytm muzyki tańczy. Jest wesołym i uśmiechniętym dzieckiem. Raczej nie boi się obcych osób, często się ich wstydzi. Wstydzi się też zwierząt kota lub psa. Jeśli chodzi o mowę, to jest bardzo źle, potrafi powiedzieć mamo ale tylko wtedy gdy czegoś ode mnie chce. Lub babu. Gdy był mniejszy mówił tata ale teraz już nie mówi. Bardzo się o niego martwię. Czy to mogą być objawy autyzmu?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

objawy Pani synka mogą wskazywać na kilka zaburzeń i wymagają kontaktu z lekarzem i psychologiem, w celu dalszej diagnozy. Brak reakcji na imię może być na przykład wynikiem kłopotów ze słuchem. Należy wziąć pod uwagę różne możliwości, jak również fakt, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Pani synek jest jeszcze zbyt mały, aby zdiagnozować u niego autyzm, ale dobrze byłoby skonsultować ten problem ze specjalista, aby ewentualnie jak najszybciej podjąć postępowanie terapeutyczne. Proszę być dobrej myśli.

Łączę pozdrowienia!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety trudno to stwierdzić na podstawie lustu. Najlepiej byłoby skonsultować dziecko z psychologiem i logopedą. Poradnia psychologiczno pedagogiczna pomoże Pani.
Pozdrawiam AM