Czy guzki na płucach mogą oznaczać gruźlicę?

Witam. Moja mama od jakiegoś czasu chodzi po lekarzach ponieważ boli ja u dołu szyji ma duszności szczególnie jak sie schyla lub coś podnosi. Pali papierosy a do tego dużo osób w jej otoczeniu zmarło na raka od wezłow chłonnych po raka trzustki. Miała podejrzenie choroby Hashimoto ale ostatecznie wykluczono ta chorobę. Teraz odebrała wyniki tk z kontrastem płuc i okazało się ze ma pełno guzków na płucach, największy ma 10mm. Czy to musi być rak czy może to być gruźlica? I jak sprawdza lekarz jakie są to guzki, wykonuje biobsje? Pytam ponieważ mama nie da se zrobić biopsji gdyż uważa że jej mama zgineła przez biopsje a nie przez raka i nie da se wyjaśnić. Mama ma 58lat

Lek. Paweł Szadkowski

Do postawienia diagnozy konieczne jest badanie histopatologiczne zmiany/guza. Materiał do tego badania pobiera się różnymi metodami, które mogą różnić się w zależności od lokalizacji zmian (np. biopsja przez ścianę klatki piersiowej przy guzach położonych obwodowo, biopsja w trakcie bronchoskopii przy lokalizacji przywnękowej, popłuczyny oskrzelowo-płucne w trakcie bronchoskopii lub badanie plwociny i in.). Dokładne postępowanie diagnostyczne powinien określić lekarz prowadzący np. pulmonolog lub onkolog.