Czy guzki pod pachą to oznaka choroby nowotworowej?

Dzień dobry! Mam 20 lat. Około 2 miesiące temu wyczułam pod pachą twardy, kulisty guzek wielkości małego groszku. Myślałam, że zniknie po jakimś czasie. Niestety, ale dalej jest, a obok niego około 2 tygodnie temu pojawiło się miejsce, w którym wyczuwam bardzo dużo małych - jak małe kamyczki. Są również twarde, nic nie bolą. Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem, co to by mogło być i co mam z tym zrobić. Czytałam, że to może być od antyperspirantów, ale ja ich nie używam. Z góry dziękuję za odpowiedz.
20 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że nie powinna się Pani martwić i doszukiwać objawów choroby.

Powiększone węzły chłonne występują bardzo często i nie zawsze są oznaką choroby.
Często są pozostałością po infekcjach i zazwyczaj po wyzdrowieniu zmniejszają się. Są jednak sytuacje, w których mogą pozostać powiększone na dłużej.

Warto jest udać się do lekarza, aby zbadać węzły i upewnić się czy wszystko jest w porządku.
Można również przy okazji wykonać badanie krwi, aby mieć całkowity obraz sytuacji.

Pozdrawiam!