Czy hemoroidy to przeciwwskazanie do ciąży?

Mam spory problem. Mianowicie wraz z mężem planujemy drugiego maluszka, od poprzedniego porodu minęło 13 miesiecy. Problem w tym ze pod koniec ciąży zaczęły mi doskwierac hemoroidy, niby udało się je schować do momenty porodu, ale po porodzie wyszły i były bardzo duże(wielkości czeresni). Pierwsze dziecko urodziłam siłami natury, waga dziecka 4,2 kg. Dodam, że w linii kobiet z mojej rodziny zazwyczaj drugie dziecko ma około 4,8 kg- niestety usg mocno zaniża co odczulam juz przy pierwszym dziecku. Panicznie się boje zajść w drugą ciążę ponieważ boje się ze hemoroidy rozciągną się już na tyle, ze nie będą w stanie się schować juz do środka. U proktologa byłam jednak stwierdził jedynie ze hemoroidy to nie jest przeciwwskazanie do drugiej ciąży. Ocenił hemoroidy na II stopień i kazał przyjąc opakowanie diosminex. Oczywiście diosminex wykupiłam i przyjęłam. Dodatkowo dbam by nie mieć zaparć. Hemoroidy nie są widoczne jednak mam wrażenie ze guzki są w środku mimo wszystko. Nie wiem czy w takim razie decyzje o dziecku powinnam odłożyć. Dodam że psy drugim dziecku mam nadzieje dostać znieczulenie zewnatrzoponowe, czy to jakoś może pomóc? Pozdrawiam

Szanowna Pani, hemoroidy nie są przeciwwskazaniem. Jeśli obawia się Pani komplikacji podczas porodu to może je Pani usunąć