Czy i ile mogę jeszcze urosnąć?

Witam. Mam 14 lat i 164 wzrostu. Jestem dziewczyną. W przyszłości chciałabym grać w siatkówkę, a do tego potrzebny jest odpowiedni wzrost. Na co dzień piję dużo mleka i spożywam produkty mleczne. Trochę się nie wysypiam. W ciągu 4 miesięcy urosłam 6 cm. Jestem dość aktywna fizycznie, ale bez przesady. W roku szkolnym chodzę na treningi 4 razy w tygodniu, ale nie są one zbyt wyczerpujące, 1-2 h dziennie. Chciałabym wiedzieć, co jeszcze mogę zrobić, by urosnąć. Czy w ogóle jeszcze urosnę i jeśli tak, to ile? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Na pewno jeszcze urośniesz - jesteś ciągle w okresie dojrzewania i wzrastania.
Nie martw się na zapas.

To, o ile zwiększy się Twój wzrost zależy w dużej mierze od m.in. czynników genetycznych (jeśli Twoi rodzice, bądź dziadkowie byli wysocy, duże jest prawdopodobieństwo, że Ty również pójdziesz w ich ślady).

Piramidę Zdrowego Żywienia IŻŻ znajdziesz pod linkiem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Składniki diety, istotne dla zdrowych kości to: wapń (zawarty w mleku, produktach mlecznych, rybach drobnoościstych np. szprotkach, roślinach zielonych), witamina D (występuje w rybach tłustych: łososiu, tuńczyku, śledziu), żółtku jaj, margarynie wzbogacanej).

Isotne jest również przebywanie na dworze (promienie słoneczne stymulują wytwarzanie wit. D w naszym organizmie).

Systematyczna aktywność fizyczna wzmacnia kości.

Pozdrawiam