Czy implanty mogą ulec uszkodzeniu podczas gastroskopii?

Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie implantów i gastroskopii. Posiadam koronę na górnej jedynce oraz licówkę na górnej dwójce. Czy jeśli będę mieć gastroskopię bez narkozy, licówka bądź implant mogą się uszkodzić? Czy takie implanty mogą być przeciwwskazaniem do badania? Może powinnam wykonać zabieg w narkozie?

Lek. Paweł Szadkowski

U osoby posiadającej uzębienie przy wykonywaniu gastroskopii jest zakładany specjalny ustnik z tworzywa, które chroni przed zagryzieniem endoskopu w trakcie zabiegu (jest to raczej ochrona dla bardzo drogiego endoskopu niż dla pacjenta, ale tworzy jednocześnie prowadnicę/kanał po którym endoskop jest wprowadzany do jamy ustnej). Uszkodzenie zębów przy zwykłej gastroskopii diagnostycznej jest bardzo mało prawdopodobne.