Czy intensywne ćwiczenia mogą pogłębić niedomykalność zastawek?
witam serdecznie proszę o odpowiedz na moje pytanie paliłem papierosy 28 lat ale od 2 lat jestem wolnym człowiekiem od nałogu szybciej się męczę w echo serca wyszło umiarkowana niedomykalność aortalna i łagodna niedomykalność mitralna ,skoki ciśnienia rozkurczowego 55 ,57 ale mam i prawidłowe 66 ,70 płuca w porządku tomograf płuc i spirometria dobre mam pytanie chcę odzyskać kondycję fizycznom czy ćwiczenia nie pogłębiom niedomykalności zastawek ,zaznaczam iż pracuję fizycznie dzwigam ale szybko się męczę uprzejmnie proszę o odopwiedz

MĘŻCZYZNA, 47 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Pana zmniejszona tolerancja wysiłku może wynikać z niewydolności krążenia spowodowanej niedomykalnością zastawki aortalnej. Jeśli chodzi o szczegółowe zalecenia odnośnie do uprawiania sportu i ew. pracy fizycznej powinien pan udać się po poradę do lekarza kardiologa ponieważ konieczne jest uwzględnienie pana pełnego obrazu klinicznego i wyników badań. Jeśli objawy podczas wysiłku są bardzo nasilone sugeruję do czasu konsultacji powstrzymać się od forsownego wysiłku.