Czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia i czy powinienem zrobić ponownie test?

Witam. Miałem. Ponad miesiąc temu w idąc do bloku zauważyłem na ulicy stojącą osobę wycierającą zakrwawiony nos.Byłem na tyle przestraszony,że po wejściu do domu umyłem ręce szarym mydłem potasowym oraz przepłukałem dłonie spirytusem.Bałem się,że może ta osoba dotykała poręczy albo klamki.Nie miałem żadnych otwartych ran skóry czy otarć.Po 41 dniach przy okazji innych badań zrobiłem test na HIV Ag/Ab (Combo)bo może gdzieś przypadkiem dotknąłem świeżą krew.Wynik ujemny.Czy jest jakieś ryzyko zakażenia i czy powinienem zrobić ponownie test? Nie daje mi to spokoju.Proszę o odpowiedź. Rafał

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Nie ma ryzyka zakażenia. Zakażenie może wystąpić jeśli widoczna ilość krwi dostała się na błony śluzowe lub na uszkodzoną skórę.