Czy istnieje lek na pobudzenie?

Witam , moj chlopak caly dzien spi , nie pracuje , mial robione badania na ktorych nie wyszla zadna choroba , czy istnieje jakis lek na pobudzenie bez recepty?

Lek. Paweł Szadkowski

Lekami aktywizującymi często są np. leki przeciwdepresyjne, ale to wymaga wizyty u psychiatry i odpowiedniej diagnozy. Zaburzenia lękowe i stany depresyjne mogą powodować uczucie zmęczenia, niechęć do wstawania z łóżka itp. Może chłopak ma niedobry witaminowe, pomocna jest suplementacja witaminy D. Może doskwiera mu zespół przewlekłego zmęczenia, który może być wywołany ciężkim przebiegiem mononukleozy lub też wirusem EBV, który uaktywnia się po jej bezobjawowym przebiegu. Oczywiście w sklepach są dostępne suplementy zawierające np. kofeinę, guaranę, żeń-szeń, może Pani spróbować kupić coś takiego. Napisała Pani, że badania nic nie wykazały, ale nie podała co konkretnie było badane. Choroby, które mogą objawiać się zmęczeniem: anemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby serca, płuc, wątroby czy nerek, zakażenie wirusem HIV, borelioza, stwardnienie rozsiane, miastenia, uzależnienie od środków psychoaktywnych, problemy z alkoholem, zaburzenia psychiczne. Warto wykluczyć te choroby, jako przyczynę objawów Pani chłopaka.