Czy istnieje możliwość usunięcia zakrzepu z żyły wrotnej?

Czy istnieje już możliwość usunięcia zakrzepu z żyły wrotnej? Opis choroby to m.in.: zakrzepica żył układu wrotnego, nadciśnienie wrotne, gastropatia wrotna, żylaki przełyku, splenomegalia i hipersplenizm pacjent: mężczyzna wiek 38, ww. diagnoza postawiona w wieku 31 lat pacjenta

Witam serdecznie, stosowanie leków przeciwskrzepliwych może spowodować lizę zakrzepu, z uwzględnieniem korzyści i ryzyka w wypadku, gdy nadciśnieniu wrotnemu towarzyszy niewydolność wątroby (gdzie zbyt mała produkcja czynników regulujących układ krzepnięcia może spowodować, że leki te będa działać w sposób wymykający się spod kontroli). Jeśli tak młody pacjent nie miał uszkodzenia wątroby pierwonego do zakrzepicy, najpewniej ma trombofilię - nadmierną krzepliwość krwi wymagającą diagnostyki w Poradni Zaburzeń krzepnięcia (2 są w Krakowie, 1 w Warszawie) lub w Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej, a potwierdzenie trombofilii przemawia silnie za stosowaniem tych leków. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog