Czy istnieje możliwość wznowy perlaka?

Witam , mam pytanie w kwestii perlakowe zapalanie ucha. Gdyż jestem po po 1-2 reopercaji tympanoplastycznej. I nie ma już narazię perforacji o ziarnina się zmniejszyła . Czy istnieję możliwość wznowy perlaka i jakie czynniki mogą to spowodować min. Oraz czy badanie TK może dokładniej powiedzieć czy nie ma już perforacji wewnątrz . Proszę o opinię . Dziękuje

Perlak może odrosnąć. Zdarzają się pacjenci operowani nawet kilka razy z powodu nieradykalnych operacji. W przypadku wznów nie mamy wpływu na ich powstanie (w większości przypadków). Aby wykluczyć perforację wystarczy zwykłe badanie ucha najlepiej z użyciem mikroskopu lub otoskopu. TK jest zbędne.