Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę przy leczeniu tabletkami antykoncepcyjnymi?

Witam, chciałam się dowiedzieć czy przy leczeniu antykoncepcją można zajść w ciążę, ponieważ w październiku, gdy byłam u ginekologa badanie usg wykazało, że mam powiększony jajnik i lekarz zalecił trzymiesięczne leczenie tabletkami antykoncepcyjnymi. Gdzieś około 20 października dostałam miesiączkę i zażyłam pierwszą dawkę tabletek przez 7 dni trwania miesiączki, brałam o odpowiednich porach i nie pominęłam żadnej tabletki. Potem w połowie listopada współżyłam z moim chłopakiem i przez cały listopad w ogóle nie miałam miesiączki i dalej się nie pojawia. Czasem pobolewa mnie brzuch, do tego często oddaje mocz, szczególnie w nocy i dużo pije napojów. Czy to możliwe, że to może być ciąża? A i jeszcze chciałam dodać, że tabletki, które zażywam, nazywają się Stediril30.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozumiem, że przyjmuje Pani tabletki według schematu 21 dni plus 7 dni przerwy bądź bez robienia przerwy. Nie ma w takim wypadku dużego ryzyka zapłodnienia, gdyż tabletki antykoncepcyjne to dość pewna metoda zapobiegania ciąży. Jeśli jednak zakończyła Pani przyjmowanie tabletek na pierwszym opakowaniu i współżyła po ich odstawieniu, to rzeczywiście mogło dojść do owulacji i zapłodnienia- należy wykonać test ciążowy. Jeżeli wykonała Pani 7-dniową przerwę między opakowaniami i w jej trakcie nie pojawiło się krwawienie z odstawienia (miesiączka), to również należy wykonać test ciążowy, bo może (nie musi!) to oznaczać, że antykoncepcja zawiodła.

Pozdrawiam serdecznie!