Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę przy leczeniu tabletkami antykoncepcyjnymi?
Witam, chciałam się dowiedzieć czy przy leczeniu antykoncepcją można zajść w ciążę, ponieważ w październiku, gdy byłam u ginekologa badanie usg wykazało, że mam powiększony jajnik i lekarz zalecił trzymiesięczne leczenie tabletkami antykoncepcyjnymi. Gdzieś około 20 października dostałam miesiączkę i zażyłam pierwszą dawkę tabletek przez 7 dni trwania miesiączki, brałam o odpowiednich porach i nie pominęłam żadnej tabletki. Potem w połowie listopada współżyłam z moim chłopakiem i przez cały listopad w ogóle nie miałam miesiączki i dalej się nie pojawia. Czasem pobolewa mnie brzuch, do tego często oddaje mocz, szczególnie w nocy i dużo pije napojów. Czy to możliwe, że to może być ciąża? A i jeszcze chciałam dodać, że tabletki, które zażywam, nazywają się Stediril30.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Rozumiem, że przyjmuje Pani tabletki według schematu 21 dni plus 7 dni przerwy bądź bez robienia przerwy. Nie ma w takim wypadku dużego ryzyka zapłodnienia, gdyż tabletki antykoncepcyjne to dość pewna metoda zapobiegania ciąży. Jeśli jednak zakończyła Pani przyjmowanie tabletek na pierwszym opakowaniu i współżyła po ich odstawieniu, to rzeczywiście mogło dojść do owulacji i zapłodnienia- należy wykonać test ciążowy. Jeżeli wykonała Pani 7-dniową przerwę między opakowaniami i w jej trakcie nie pojawiło się krwawienie z odstawienia (miesiączka), to również należy wykonać test ciążowy, bo może (nie musi!) to oznaczać, że antykoncepcja zawiodła.
Pozdrawiam serdecznie!