Czy istnieje w tym wypadku ryzyko zakażenia krwiopochodnego?

Koleżanka zacięła się w pracy nożem, opatrywalam jej ranę bez rękawiczek gdyż nie było ich w apteczce. Bo przelaniu jej rany wodą utlenioną, trochę krwi zmieszanej z wodą utlenioną znalazło się na mojej dłoni. Na palcu miałam zadarta skórkę przy paznokciu. Koleżanka nigdy nie miała testów na HIV ani HCV. Nie zauważyłam czy płyn ten dostał się bezpośrednio na zadarcie skóry ale był na pewno poniżej. Umylam ręce mydłem i zalalam obficie wodą utleniona (w takim kierunku by płyny splywaly w przeciwnym kierunku do mojej 2-3 milimetrowej ranki na palcu). Czy istnieje ryzyko zakażenia krwiopochodnego?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Ryzyko jest niewielkie. Radziłbym skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych.