Czy ja mam schizofrenię?

Jeśli wydaje mi się, że wszyscy mnie obserwują i gadają o mnie, to mam schizofrenię? Poza tym nie mam siły, czuję się wyczerpany i ogólnie zmieniłem się też na twarzy (jestem blady).

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Na podstawie pojedynczego, wyizolowanego objawu nie można stwierdzić choroby takiej jak schizofrenia. Poczucie, że inni Pana obserwują i komentują to między sobą może być przejawem np. zaburzeń nerwicowych lub depresyjnych. Dodatkowo czuje się Pan wyczerpany, zmęczony, blady. Warto byłoby udać się na konsultację do lekarza psychiatry, który postawi dokładną diagnozę i ustali odpowiednie leczenie. Proszę się jednak nie zamartwiać na zapas.

Pozdrawiam serdecznie!