Czy jak znowu nie zajdę w ciążę, to mam zacząć się leczyć?

Przez ostatnie 8 miesięcy miałam bardzo nieregularny cykl, wahał mi się między 34-37 dni, czasami nawet co 40-45 (zawsze miałam co 29-31 dni) jak w zegarku.
Czy mogły to być cykle bezowulacyjne? Jakieś zamiany hormonalne?

Staramy się z mężem o dziecko od około roku... a tak dopiero teraz mi się unormowały cykle. Mam miesiączkę co 31 dni, znów dostaję rano (a przez ostatnie miesiące nawet nie wiedziałam, kiedy to się stanie). Dopiero teraz zauważyłam u siebie śluz okołoowulacyjny (przezroczysty i rozciągliwy - w tym dniu się kochaliśmy i dwa dni przed) i zaczęłam czuć ból w jajnikach.
Czemu mi się tak stało? Czy przez ostatnie 8 miesięcy nie miałam owulacji i staraliśmy się niepotrzebnie? Bo już się zaczęłam martwić, że jestem bezpłodna. Oczywiście teraz, kiedy pojawiły się te objawy owulacji kochaliśmy się z mężem codziennie.

Czy jak nie zajdę w ciążę, to mam zacząć się leczyć? Już jestem pewna, że tym razem owulację miałam. Dodam, że mąż ma synka z pierwszego małżeństwa.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nieregularność Pani cykli wskazuje na zaburzenia hormonalne. Te często wiążą się ze zmniejszoną płodnością - nie każdy cykl jest owulacyjny. To, że przez ostatnie miesiące nie obserwowała Pani objawów płodności, nie musi oznaczać, że każdy cykl był bezowulacyjny, choć jest to możliwe.
Proszę jednak pamiętać, że nierzadko nawet całkiem zdrowe pary muszą starać się ponad rok, nim dojdzie do zapłodnienia. Skoro Pani cykle już się unormowały, to nie ma powodów do niepokoju. Widocznie zaburzenia były przejściowe - zdarza się to dość często.
Gdyby jednak miesiączki zaczęły znowu pojawiać się rzadko i w nierównych odstępach, a nie zajdzie Pani w ciążę w ciągu najbliższych 4-6 miesięcy, to radzę udać się do lekarza ginekologa lub endokrynologa i przeprowadzić pełną diagnostykę hormonalną i ewentualnie leczenie, który zwiększy Państwa szanse na poczęcie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!