Czy jaskra jest przeciwwskazaniem do gry na instrumentach dętych?

Mam 19 lat. Podczas mojej ostatniej wizyty u okulisty lekarz stwierdził, że moja tarcza nerwu wzrokowego wygląda nietypowo i konieczna jest obserwacja w kierunku jaskry. W związku z tym mam pytanie: czy jaskra, jeżeli rzeczywiście na nią choruję, jest przeciwwskazaniem do gry na instrumentach dętych? Dodam, że obecnie widzę bardzo dobrze i nie utrudnia mi to gry, chciałabym tylko wiedzieć, czy zwiększone podczas gry ciśnienie w drogach oddechowych może jakoś przyczynić się do dalszego rozwoju choroby.

P.S. Mam nadzieję, że moje pytanie nie wyda się Państwu zabawne. Lepiej dmuchać na zimne... :)

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Pani pytanie wcale nie jest bezpodstawne, ponieważ za przeciwwskazania do gry na instrumentach dętych rzeczywiście uważa się wśród chorób oczu: jaskrę, choroby siatkówki, dużą krótkowzroczność.

Rozumiem, iż na tę chwilę nie ma rozpoznania jaskry - nie wiem, czy lekarz zlecił dalszą obserwację, czy też dokładniejsze badania. Wydaje się, iż najlepsze w Pani przypadku byłoby wykonanie badania FDTmatrix - metoda badania pola widzenia pozwalająca uchwycić zmiany jaskrowe nawet 2-3 lata wcześniej niż w innych badaniach. W zależności od wyniku należy skonsultować się z prowadzącym okulistą, czy konkretnie w Pani przypadku jest możliwość kontynuacji gry.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat wykrywania jaskry.

Serdecznie pozdrawiam!