Czy jazda na rowerze obciąża kręgosłup?

Dzień dobry. Czy po operacji kręgosłupa na odcinku L5/S1(przepuklina) rowerek treningowy jest odpowiedni do ćwiczeń? W zaleceniach rehabilitanta jest wymieniony rower, jednakże ostatnio czytałem, że rower bardzo obciąża kręgosłup. Tak, więc sa to dwie sprzeczne informacje. Czy prawdą jest, że jazda na rowerze działa obciążająco=niekorzystnie na kręgosłup?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście do ćwiczeń najmniej obciążających kręgosłup należą te wykonywane na leżąco. Nie mniej jednak trening na stacjonarnym, domowym rowerku nie obciąża kręgosłupa.