Czy jedzenie może zmieniać rodzaj stolca?

Czy jedzenie może zmieniać rodzaj stolca? Ostatnimi czasy mam prawie codziennie inny stolec,raz rzadki "przypominający krem" koloru bardzo jasnego brązu,raz półmiękki (taki jak powinien być),a czasem rzadki koloru ciemnobrązowego. Co jeść aby mieć stolec prawidłowej konsystencji? Czy objawy mogą świadczyć o jakiejś chorobie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Konsystencja stolca nierozerwalnie związana jest z rodzajem przyjmowanych pokarmów. Oczywiście nieprawidłowy wygląd stolca może wskazywać na problemy z układem pokarmowym jednak jeżeli zmiany jakościowe przy wypróżnianiu pojawiają się okresowo sugeruje to jednak wpływ diety aniżeli chorobę. Pokarmy bogatotłuszczowe powodują rozluźnienie stolca, dieta uboga w wodę zatwardzenie. Warto obserwować swój organizm i wpływ pożywienia na defekację. Jeżeli problemy z luźnym stolcem będą nawracały dość często warto udać się do lekarza by wykonać podstawowe badania.

Poniżej wklejam link do artykułu na ten temat.

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101580,11606491,Wyglad_stolca___zrodlo_cennych_informacji.html