Czy jem za dużo i zbyt często?

Mam 12 lat, jestem dziewczynką i mam 3 kg nadwagę... Czy jem za dużo? Przykładowy dzień: Śniadanie:jajecznica z pomidorami+kromka ciemnego chleba z masłem II śniadanie:jogurt naturalny z garstką rodzynek i pestek ze słonecznika. Obiad:3 małe główki brokuła posypane parmezanem+ryż brązowy Podwieczorek:2 kromki "pieczywa lekkiego"z kawałkiem łososia norweskiego w plasterkach posmarowane jogurtem greckim i pokropiony cytryną Kolacja:tuńczyk z puszki z kukurydzą i majonezem Jem za tłusto?Za często?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie. Przedstawiony dzienny jadłospis jest jak najbardziej prawidłowy. Oczywiście w diecie należy pamiętać by posiłki były zróżnicowane i zawierały odpowiednio zbilansowane wartości odżywcze. W Pani przypadku nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat wagi ( czy jest prawidłowa) ponieważ nie została ona podana. Polecam aktywność fizyczną, która z pewnością będzie odpowiednim uzupełnieniem diety.

Jadasz prawidłowo, bo 5 posiłków. Ważne by przerwy miedzy nimi był 3-4- godzinne. Postaraj się wybierać pieczywo ciemne pełnoziarniste, unikaj produktów tłustych jak majonez, sery żółte w dużych ilościach, pleśniowe, pełnotłuste produkty mleczne. Poza tym pamiętaj, że słodkie napoje, soki i słodycze to źródło pustych kalorii.
Jeśli chce zgubić kilka kilogramów to staraj się być aktywną fizycznie - jazda na rowerze, rolkach czy inna forma aktywności wpłynie pozytywnie na jędrność ciała i kondycję.
Staraj się odżywiać racjonalnie i nie przesadzać z ograniczeniami ilościowymi pożywienia. Obecnie jesteś w okresie dojrzewania i zbyt restrykcyjna dieta czy niedoborowa może zaburzyć prawidłowy rozwój fizyczny.
Możesz również zgłosić się do dietetyka by przejrzał dokładnie Twój codzienny sposób żywienia oraz by wykonać badanie składu ciała, które wykaże czy rzeczywiści masz wskazania do redukowania masy ciała.