Czy jeśli będę brała regularnie selen to ta choroba może się cofnąć?

Witam serdecznie. Mam 22 lata. Mam nieregularne miesiączki, wypadanie włosów i źle samopoczucie. Udałam się więc do endokrynologa gdyż od pewnego czasu występują u mnie torbiele na jajnikach, mała torbiel na tarczycy ( 2 mam) i torbiel przy zębie. Dostałam skierowanie na badania Wit D - 18,90 ng/ml TSH- 1,820 uIU/ml Anty TPO- 41,80 IU/ml Anty TG- 605,80 IU/ml Wapń całk. - 2,68 mmol/l FT 4- 1,33 ng/dl Endokrynolog stwierdziła autoimmunologiczne zapalenie tarczycy..ale że nie jest to ani Hashimoto ani Gravesa i Basedowa. Powiedziała że nie wiadomo w którą stronę się rozwinie i kazała brać witaminę D 4000 i selen pół roku i pół roku przerwy. I wiadomo wyniki co jakiś czas.. Czy jeśli będę brała regularnie selen to czy może się ta choroba cofnąć lub zatrzymać rozwój Hashimoto? I czy będzie to miało wpływ na zajęcie w ciążę ? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym stosować się do zaleceń endokrynologa i pozostać w kontroli endokrynologicznej.