Czy jeśli drugi raz dostałam okres podczas przyjmowania tabletek, to mogę być w ciąży?

Witam!
Mój problem polega na tym, że biorę tabletki od ok. pół roku, ostatnio zmieniłam tabletki na inne, gdyż poprzednie były nieodpowiednie. Ostatnio okres pojawił się dzień po terminie, był lekko skąpy i trwał zaledwie 3 dni. Po 5 dniach dostałam jakieś kolejne plamienia. Chciałam dodać, że cały czas czuję się źle. Jest mi niedobrze, kręci mi się w głowie itp.
Czy to może być ciąża? Czy może być to spowodowane np. anemią, którą też u siebie podejrzewam?
Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To naturalne, że krwawienia z odstawienia podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych są mniej obfite od fizjologicznych miesiączek. Pozostałe opisane przez Panią objawy mogą być spowodowane zarówno ciążą, jak i anemią. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że doświadcza Pani działań niepożądanych nowych tabletek antykoncepcyjnych.
Plamienia śródcykliczne (czyli występujące poza 7-dniową przerwą) to częsty efekt uboczny w pierwszych miesiącach przyjmowania hormonów. Powinno to ustąpić po 2-3 opakowaniach. Pozostałe objawy mogą, ale nie muszą, także zniknąć. Może się okazać, że przyjmowanego obecnie preparatu nie toleruje Pani tak samo jak poprzedniego. W takim układzie konieczna będzie jeszcze jedna zmiana lub całkowite odstawienie antykoncepcji hormonalnej - nie jest to metoda dla wszystkich kobiet.

Radzę wykonać test ciążowy i, w razie wyniku negatywnego, odczekać, aż wybierze Pani 3-4 opakowania tabletek. Jeśli którekolwiek zgłaszane obecnie dolegliwości będą się utrzymywać, proszę udać się do swojego lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!