Czy jeśli mężczyzna pod wpływem krzyku wycofa się ze stosunku to jest to gwałtem?

Jak wiemy, sytuacja kiedy dochodzi do seksu wbrew woli jest gwaltem. A co jezeli mezczyzna slyszac krzyki wycofuje sie szybko? (chociaz dla ''ofiary'' te sekundy nie trwaja tak szybko). Mialam taka sytuacje, on spenetrowal mnie podstepem i sila zadajac ogromny bol i zdajac sobie sprawe, z tego ze jest to bolesne i zle, jednak po protestach wycofal sie mozna rzec natychmiast, zostawiajac jednak traume. Czy taka sytuacja jest gwaltem, niekoniecznie w swietle prawa, ale ogolnie rzecz biorac?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opisywana sytuacja w świetle prawa jest czynem zabronionym i można ją nazwać gwałtem.

Witam,
Każda sytuacja, gdzie zachowania seksualne są wymuszone na drugim człowieku, jest gwałtem. Sytuacja, o której Pani pisze była przemocą. W moim odczuciu przeżyła Pani bardzo trudne chwile. Ważne, by Pani nie była teraz sama. By skorzystała Pani z pomocy bliskich osób lub profesjonalistów (psychologów, psychoterapeutów). Warto o swoich przeżyciach opowiedzieć, przyjrzeć się im, przetrawić emocje, by móc potem lepiej żyć.
Pozdrawiam
Ewa Czernik

Taka sytuacja na pewno jest trauma i warto coś z tym zrobić. Przede wszystkim dla siebie. Ja bym to nazwała gwałtem- w takim sensie, że została Pani zmuszona, do czegoś, czego nie chciała. Nawet jeśli tylko na krótko. Zachęcam do poszukania pomocy i przepracowania tej sytuacji, aby wątpliwości i trudności nie narastały.

Wszystko co jest bez przyzwolenia drugiej osoby - jest gwałtem . Jeśli natomiast- tak jak piszesz- robi to z podstępem i siłą to tym bardziej jest to sytuacja naznaczona znamionami gwałtu.