Czy, jeśli się zmienię, jest szansa, że go odzyskam?

Mam 22 lata. 4 lata byłam w związku z chłopakiem. Planowaliśmy ślub. Okazało się, że on nie jest ze mną szczęśliwy, że był ze mną, bo chciał o mnie dbać, troszczyć się, ale chce zbudować normalny związek, a ja nie jestem dojrzała. Tak to prawda, że nie jestem dojrzała, ale bardzo chcę to zmienić, dla siebie. O nie chce mi dać drugiej szansy teraz, bo boi się, że nic się nie zmieni. Nie może mi też obiecać, że jak ja się zmienię to do siebie wrócimy. Zaoferował mi przyjaźń i że będzie mi pomagał stanąć na nogi. Boję się jednak sytuacji kiedy on kogoś innego pozna. Ja zostanę wtedy sama. Boję się też, że nie będę chciała angażować się w inne związki. On jest naprawdę wspaniałym człowiekiem. Takim z jakim chciałbym spędzić życie. Boję się, że już nikogo takiego nie spotkam. Wszystkich będę porównywała do niego i nie będę mogła się z nikim związać, albo zwiążę się z kimś nieodpowiednim z powodu chęci bycia z kimś blisko. Bardzo chciałabym znowu z nim być. Wiem, że jakbyśmy teraz nic nie zmienili w naszej relacji to ja się nie zmienię. Ale boję się też że jak będziemy tylko przyjaciółmi to go stracę już na zawsze.

Witam!
Aby stworzyć konstruktywny związek potrzebna jest dojrzałość obydwu partnerów. Być może pewne aspekty Pani życia powodują, że nie jest jeszcze Pani gotowa do takiej relacji. Dobrze, że zdaje sobie Pani z tego sprawę i chce coś zmienić.
Trudno jest za pomocą Internetu wyznaczyć wytyczne, do których powinna się Pani zastosować, ponieważ nie mamy bezpośredniego kontaktu. Tylko i wyłącznie podczas spotkań z psychologiem może Pani popracować nad sobą, zastanowić się nad czym chciałaby Pani popracować. Terapia to proces, podczas którego wiele się w nas zmienia. Jeżeli jest Pani na nią gotowa i chce to zrobić tylko i wyłącznie dla siebie, to zachęcam do rozpoczęcia terapii.
Pozdrawiam