Czy jest bardzo źle?

Witam! U mojego teścia podejrzewają ostrą białaczkę szpikową (ma on 61 lat). Krwinek białych ma prawie 20 tys., a płytek krwi około 700. Do tego podczas badania bronchoskopii wykryto u niego guza na płucu.  Ma też tętniaka aorty brzusznej, naczyniaka na wątrobie i torbiel na nerce. Czy to mogą być już przerzuty? Ma też nadczynność tarczycy, a w 4-6 miesięcy schudł aż 15 kilo, do tego dochodzą zaniki pamięci. Teściowa twierdzi, że jak dożyje do końca roku, to będzie cud. Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Z tego, co wynika na podstawie opisu, Pani teść jest dopiero na początku diagnostyki, nie ma jeszcze szczegółowych rozpoznań, dlatego jest za wcześniej, by mówić o rokowaniu.

Ostra białaczka szpikowa. Na podstawie dwóch wartości, które Pani podała, nie można na razie jej rozpoznać. Zwłaszcza, że dla OBS bardziej charakterystyczna jest małopłytkowość. Ze wstępnych badań potrzebny jest rozmaz krwi oraz przede wszystkim biopsja szpiku i ewentualnie potem dalsze badania.

Guz płuca. Również nie wiadomo, jakiego typu jest to guz (potrzebne badanie hist-pat) oraz określenie dokładnego rozmiaru, stosunku do otoczenia czy nacieka, czy są obecne powiększone węzły chłonne. W tym momencie trudno się do tego odnieść. Również trzeba wykluczyć obecność przerzutów: TK głowy, usg jamy brzusznej, to podstawowa informacja wpływająca na rokowanie.

Tętniak aorty brzusznej jest to zupełnie niezależna jednostka chorobowa, jeżeli nie ulega powiększeniu, to prócz okresowej kontroli nie wymaga innego postępowania. Również, jeżeli zostało postawione rozpoznania naczyniaka wątroby i torbieli trzustki, bez podejrzenia o inny charakter opisanych zmian, nie wskazuje to na przerzut.

Tak duży spadek masy ciała potwierdza obecność choroby nowotworowej. A do zaburzeń pamięci trudno się odnieść, czy to nakładające się zmiany związane z wiekiem, czy coś niepokojącego się dzieje w głowie, dlatego jak pisałem, wskazane byłoby TK głowy z kontrastem (lub MRI z kontrastem).

Rzeczywiście wymienione jednostki chorobowe są poważne i wpływają znacznie na przeżycie pacjenta. Ale bez dalszej diagnostyki na dzień dzisiejszy nie można określić dokładnego rokowania. Dlatego w pierwszej kolejności potrzebna jest dalsza, kompleksowa diagnostyka, po której będzie wiadomo jaką metodę leczenia można zastosować, a to z kolei rozświetli sytuację na przyszłość

Tutaj znajdzie Pani artykuł o objawach OBS.

Proszę być dobrej myśli i życzę powodzenia!