Czy jest jakiś sprawdzony sposób, żeby przestać obwiniać się za swoje błędy życiowe?

Czy jest jakiś sprawdzony sposób, żeby przestać obwiniać się za swoje błędy życiowe? Cierpię na niskie poczucie własnej wartości i nie wiem co dalej ze sobą robić. Bez przerwy wracają do mnie myśli, że wielu błędom mogłem zapobiec, ale je zignorowałem i nie mogę z tym się pogodzić.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 9 miesięcy temu

W przypadku poczucia popełnienia błędów życiowych należy sprawdzić przyczynę - dlaczego ocenia Pan to jako błąd, czy odczuwa Pan teraz negatywne skutki tych decyzji. W zyciu czlowiek podejmuje bardzo wiele roznych decyzji, niektore po czasie ocenia jako dobre, a inne jako błedne. Nie da się tego uniknąć. Jednocześnie warto podjąć pracę nad budowaniem adekwatnego obrazu siebie, dostrzeżenia u siebie pozytywnych cech, poszukania tego w czym jest Pan dobry, co potrafi, jakie ma sukcesy życiowe, jakie dokonania. Słyszę, że jest Pan bardzo skupiony na negatywach, co może potęgować poczucie, że zrobił Pan coś nie tak czy podjął nieodpowiednią decyzję, a tym samym powinien się za to ukarać. Warto przeanalizować ważne wydarzenia z Pana życia. Zachęcam Pana do skorzystania z terapii, aby poznać siebie i poczuc się lepiej w kontakcie z samym sobą, a także podjąć probe zmiany myśli automatycznych, które do Pana przychodzą. Czuję, że chce Pan sobie pomóc i jednocześnie podjął już pierwszy krok zadając pytanie na portalu i szukając wsparcia.