Czy jest jeszcze szansa, że ciąża będzie rozwijać się prawidłowo?

Dzień dobry,
bardzo proszę o interpretację moich wyników. Mam 37 lat i jest to moja pierwsza ciąża. Nie mieszkam w Polsce. Termin OM – 19.08.2010. Termin poczęcia - około 25 dnia cyklu (około 12.09.2010). 3 pozytywne testy w domu HCG: 03.10 – 268.87; 05.10 – 417.62; 10.10 – 454.93. Normy w mlU/ml 3-4t 9-130 4-5t 75-2, 5-6t 850-20,800 6-7t 4,000-100,200.
Na USG przez powłoki brzuszne (03.10 i 09.10) lekarz nic nie zobaczył. Kolejne badanie HCG mam mieć w czwartek, lekarz stwierdził, że najprawdopodobniej ciąża zakończy się samoistnie oraz, że na USG TV przy takim poziomie HCG i tak nic by nie było widać.
Od soboty mam plamienia. Czy lekarz ma rację? Czy jest jeszcze szansa, że ciąża będzie rozwijać się prawidłowo? Czy może to być ciąża pozamaciczna?
Z góry dziękuję za odpowiedzi!

37 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej szanse na utrzymanie ciąży są bardzo małe. Stężenie beta HCG przyrasta bardzo powoli (powinno wzrastać dwukrotnie co dwa dni), co oznacza zagrażające poronienie i możliwą ciążę pozamaciczną (ektopową). Konieczna jest kontrola USG po 1-2 tygodniach.
Jeśli podejrzenia co do nieprawidłowego rozwoju ciąży potwierdzą się i w ciągu najbliższych tygodni nie dojdzie do samoistnego poronienia, to konieczne może się okazać wyłyżeczkowanie jamy macicy. Póki co, proszę się oszczędzać i wykonać badania kontrolne (USG, beta HCG).

Pozdrawiam ciepło!