Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest konieczne cesarskie cięcie przy stwierdzonym HPV?

Witam.
Mam 24 lata i jestem w 11 tygodniu ciąży. W lutym 2009r. miałam ostatni raz przeprowadzaną cytologię, w której wynik był następujący: "obraz cytologiczny w granicach normy (nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka); Klasyfikacja wg. Papanicolau: 1".
Prowadząca mnie w ten czas pani doktor oznajmiła, że w przyszłości będzie konieczne cesarskie cięcie. Czy istnieje inna możliwość? I jak ma się sprawa dla mojego maleństwa?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Trójwymiarowe USG

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!
Rozumiem, że stwierdzono wówczas również infekcję HPV. Zakażenie to powoduje nieco zwiększone ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze, jednak nie jest ono duże. Drugie zagrożenie to zakażenie dziecka w czasie porodu- w czasie przechodzenia przez kanał rodny lub poprzez łożysko. Zdarza się to rzadko i zazwyczaj organizm dziecka zwalcza wirusa. Czasem mogą jednak powstać u niego brodawczaki układu oddechowego, które są uleczalne.
Cięcie cesarskie nie jest zwykle rekomendowane w przypadku udowodnionej infekcji HPV, ponieważ, jak wspomniałam, zakażenie może także nastąpić przez łożysko, oraz z powodu faktu, że ryzyko powikłań związanych z operacją przewyższa ryzyko infekcji noworodka. Tak więc najprawdopodobniej nie będzie Pani zmuszona rodzić drogą brzuszną- przynajmniej nie z powodu infekcji HPV! Warto też wiedzieć, że większość kobiet zwalcza wirusa w ciągu 2 lat od zakażenia. Możliwe więc, jeśli nie ma Pani ewidentnych cech zakażenia (kłykciny kończyste), że gdyby zrobić badanie w kierunku HPV teraz, to okazałoby się, że wyeliminowała Pani go całkowicie.
Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy