Czy jest możliwe schudnąć 15-20 kg w 50 dni?

Mam 16 lat, w październiku będę rok starszy. Przy wzroście 187 cm ważę 105 kg. Jestem bardzo niezadowolony z mojego obecnego wyglądu oraz kondycji. Myślę, że waga 85-90 kg byłaby dla mnie w sam raz, dlatego w nią celuję. Chciałbym schudnąć szybko, najlepiej do końca wakacji, ponieważ w roku szkolnym nie mam za dużo wolnego czasu oraz siły na dietę. Tak więc mam ok. 50 dni na schudnięcie 15-20 kg. Czy jest to możliwe? Na niczym innym nie zależy mi bardziej niż na osiągnięciu optymalnej wagi.
MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Utrata masy ciała o 20kg wymaga dużo czasu, na pewno 50 dni to za mało. Spadek wagi o 1kg to równowartość 7 000 kcal, które trzeba odjąć z diety - najbezpieczniej jest je rozłożyć na tydzień, co daje spadek masy ciała o 1kg tygodniowo. Jest to zalecane przez specjalistów tempo reducji nadwagi, które zabezpiecza przed niedoborami pokarmowymi, osłabieniem, anemią, hipoglikemią oraz odwodnieniem. Kolejną korzyścią z wolniejszej redukcji masy ciała jest przeciwdziałanie efektowi jo-jo. Im drastyczniejsza jest dieta tym większe ryzyko przytycia po powrocie do dawnego sposobu  żywienia. Radziłabym zmianę nawyków żywieniowych tak, aby udało się chudnąć także po wakacjach, ale w sposób zdrowy i bezpieczny. Najważniejsza jest regularność dotycząca posiłków i aktywności fizycznej i stanowczość.

Dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy