Czy jest możliwe zachorowanie na boreliozę po 11 latach od ugryzienia kleszcza?

Witam. Czy jest możliwe zachorowanie na boreliozę po 11 latach od ugryzienia kleszcza? Kleszcz był już "napity". Został usunięty przez lekarza. Nie było rumienia a po samym jego usunięciu nie było widać, w którym miejscu się znajdował tj. skóra była "czysta". Martwię się bo od 2-óch miesięcy syna (18 lat) bolą kolana. Od 4-rech tygodni zażywa leki przepisane przez ortopedę: Structum 500 mg i Piascledine 100 mg 200 mg a nadal nie ma żadnej poprawy. Ból czasem była słabszy a czasem silniejszy, o różnych porach dnia. Proszę o odpowiedź. Mama, Grażyna

Lek. Paweł Szadkowski

Borelioza jest taką chorobą, że może nie dawać wczesnych objawów (rumień), tylko dopiero późne, które mogą wystąpić po wielu latach od ugryzienia. Bóle kolan u młodej osoby mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. też szybkim wzrostem, przeciążeniem, urazem. Niemniej oczywiście może Pani oznaczyć przeciwciała p/boreliozie.