Czy jest możliwe zajście w ciążę po ciąży pozamacicznej?

Witam!
W kwietniu zaszłam w ciążę i okazało się, że jest to ciąża pozamaciczna. Leżałam w szpitalu czekając na zastrzyk, który miał wywołać samoporonienie, ale okazał się niepotrzebny, bo hormon HCG spadał i lekarze stwierdzili, że „oczyszczam” się sama i z zastrzyku zrezygnowali.
Wszystko do września było ze mną ok aż zaczęłam odczuwać ból po prawej stronie (tam ciąża pozamaciczna się zagnieździła), zrobiłam badania i wszystko wyszło dobrze. Jednak lekarka powiedziała mi, że mam jakiś torbiel żółciowy, i że ma się wchłonąć sam. No i jajowód po prawej stronie jest mocno do macicy przyklejony, i to pozostałości po tej ciąży.
Bardzo chcemy mieć teraz drugie dziecko i chciałabym się dowiedzieć, czy mogę już starać się o dziecko, czy jeszcze poczekać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że decyzję o gotowości do kolejnej ciąży powinna Pani skonsultować ze swoim ginekologiem, który Panią badał po ostatniej ciąży. Po takim czasie nie powinno być już jednak żadnych ku temu przeciwwskazań.
Dobrze by było, gdyby Pani wiedziała, z którego jajnika ma Pani owulację w danym cyklu (są na zmianę) i próbowała zajść w ciążę, gdy owulacja występuje po zdrowej stronie, nie tej, z której wystąpiła ciąża ektopowa (pozamaciczna). W tym celu pomocne będzie badanie USG w okresie okołoowulacyjnym, gdzie lekarz poinformuje Panią, z której strony dojrzewa pęcherzyk.

Pozdrawiam serdecznie!