Czy jest możliwe, że choruję na boreliozę?

Witam robiłem test elisa wynik igm s25 jest 4,7 au/ml. Norma 18 nieobecne watpliwe 18-22. Obecne 22. . a test igg wynik : 27,4 au/ml nieobecne 10. Watpliwe 10-15 obecne 15. Jak mam to rozumieć na jednym wyszło że mam a na drugim nie kleszcz ugryzł mnie 10 lat temu nie leczyłem się nigdy mam tą bolerioza czy nie ?

Lek. Michał Lenard

Wyniki sugerują z dużym prawdopodobieństwem, że przebył Pan boreliozę, a obecnie jest Pan zdrowy. Wyniki powinien jeszcze ocenić lekarz zlecający badanie. Pozdrawiam!

Lek. Paweł Szadkowski

Sam dodatni wynik badań serologicznych bez typowych dla boreliozy objawów klinicznych nie ma znaczenia diagnostycznego (nie świadczy o chorobie). Niskie miano przeciwciał IgM dodatkowo wyklucza świeże zachorowanie. Jeśli nie ma pan dolegliwości to nie martwiłbym się tym wynikiem. W przypadku objawów i wątpliwości może pan skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych.